Çarşaf giymek farz mıdır? Bir cemaate mensup olmak şart mıdır? Henüz yeni kapandım, eşim uzun siyah pardösü ya da buna benzer şeyler giymeme kızıyor. Ben hem eşimi hem de Allah'ı kırmak istemiyorum...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tesettür farzdır;  ancak çarşaf giymek farz değildir. Pardesü ile de tesettür sağlanabilir, illa da çarşaf giyilecek diye bir şey yoktur.

Bir hocaya bağlanmak gibi bir mecburiyet bulunmamaktadır. Kişi güvenilir kaynaklardan İslamiyeti öğrenip yaşayabilir. İlla da bir cemaate, bir hocaya bağlanmak gibi bir mecburiyet söz konusu olamaz.

Ancak bir cemaat içerisinde bulunmanın da faydaları vardır. Bir cemaat içinde bulunmak kişinin İslamı yaşamasını kolaylaştırır; otokontrol sağlar, manevi kuvvet ve destek olur...