Bir namazın farzını fazla kılarsak ne yapmamız gerekir? Bilerek bir namazın farzı fazla kılınabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazın farzında, son oturuştan sonra yanılarak ayağa kalkan kimse, bu namaza iki rekat daha ekler sonra selam verir. Namazın sonunda sehiv secdesi yapar. Bilerek bu şekilde kılmak doğru değildir. Çünkü selam vermek vaciptir ve vacibin geciktirilmesi söz konusudur.

Son oturuşu unutup ayağa kalkan kimse, yine namaza iki rekat ekleyerek tamamlar, ancak namaz nafileye döner, farzı yeniden kılması gerekir.

Selam vermek vaciptir. Vâcibin hükmü: Yapılması kesin olarak gereklidir. Terk eden, farzı terkedenin cezasından daha az bir cezayı hak etmiş olur. Vacib olduğunu inkâr edenin küfrüne hüküm verilmez. Sapıklıkta kalır. Mesela; namazın vâciplerinden birisini bilerek terketmek tahrimen mekruhtur. Yanlışlıkla terketme veya geciktirme halinde ise, sehiv secdesi gerekir. Namazı bilerek fazla rekat ekleyerek kılan (mesela dört rekatlık namazı altı veya sekiz rekat olarak kılan) sonradan sehiv secdesi yaparak namazı tamamlarsa, namazı geçerli olmakla beraber günahkar olur.