Bir kimse hakkını helal etmezse bu sorumluluktan nasıl kurtuluruz? Bir insan sanal ortamda karşısındakine yalan söylerse ve sonradan pişmanlık duyarsa ve tövbe ederse günahı affolunur mu?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kimse hakkını helal etmiyorsa, yapacak fazla bir şey yok demektir. Tövbe etmek ve bir daha kul hakkına girmemeye çalışmak gerekir.

Kul hakkından dolayı ahirette hesaplaşma olacağından, salih amellerinizin sevaplarından hakkını yediğiniz kişiye verillir, öylece helalleşmiş olursunuz. Sevabınız yok ise muhatabınızın günahlarından alırsınız.

"Kul hakkı yiyen direkt cehenneme gider." gibi bir yanılgıya da düşmemek gerekir.