Babası ölen kimse, babasından dul kalan üvey annesi ile nikah yapabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Babası ölen kimse üvey annesi ile nikah yapamaz, haramdır.

İslâm bir aile yuvası içinde çocukla üvey anne arasındaki ilişkileri de düzenlemiştir. Çünkü İslâm'dan önceki dönemde üvey annenin hakları korunmuyordu. "Nikâh ul-makt" denilen bir evlenme çeşidinde, oğul ölen babasının karısıyla, yani üvey annesiyle evlenebilirdi. Böylece babasından bu kadına gidebilecek mirasa da sahip olabilirdi. Hatta kendi evlenmeyecekse bu kadınla başkasının evlenmesine de engel olabilirdi. Allah Teâlâ şu âyetle bu kötü âdeti kaldırdı:

"Cahiliyet devrinde geçenler müstesnâ, babalarınızın nikâhladığı kadınları nikâhlamayın. Çünkü bu hayasızlıktır, sevilmeyen bir şeydir ve kötü bir yoldur." (Nisâ, 4/22).