Bayan neden dört erkekle evlenemiyor? Erkeğe, dört hanıma kadar evlenmeye ruhsat verilmesine rağmen, bayanın neden böyle bir hakkı yok?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her şeyden önce kadının aynı anda birden fazla erkekle evli bulunamamasının sebebi, Allah emrettiği içindir. Bunun dışında bizim bildiğimiz bilmediğimiz çok hikmetleri de olabilir.

Çocuğun nesebinin günümüzde biliniyor olması, bu hükmü değiştirmez. Bunun dışında bir kadının birden fazla evlenmesi fıtratına (yaratılışına) uygun değildir. Fıtratı bozulmamış, ruh sağlığı yerinde hiç bir kadın ve hiçbir erkek böyle bir durumu kabullenemez.

Hamilelik ve hayız gibi zamanlarda, kadın kocasının cinsel isteklerine karşılık veremediği için, erkekler açısından bu durum daha da zor olmaktadır.

Dört erkeğin harama girmeden bir kadını paylaşması mümkün görülmemektedir. Erkeklerin fıtratı da bu durumu kabul etmeye müsait değildir.

Kısacası hem erkeklerin hem de kadınların fiziki ve ruhi yapıları, bir kadının aynı anda birden fazla erkekle evli bulunmasına uygun değildir.