Oy verme işleminde parmağa sürülen mürekkep (seçim boyası), namaz abdesti ve gusül abdestine mani midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Seçim boyası deri ve tırnağın üzerinde bir tabaka oluşturmaktadır. Deri ve tırnak üzerinde veya saç üzerinde tabaka oluşturan boyalar, gusle ve abdeste mani olmaktadır. Fakat mecburiyet ve zaruret varsa bunlara müsamaha nazarı ile bakılmaktadır.

Mesela, bir boyacının vücudu üzerinde bulunan boyanın gusle mani olmadığı yolunda alimlerin genel ittifakı vardır. Bu seçim boyasına da aynı şekilde bakılabilir; çünkü, mecburiyet var. Buna göre seçimlerde kullanılan mürekkep, mecburiyetten dolayı abdeste ve gusle mani değildir.