Kaza namazı hangi vakitlerde kılınabilir, belli bir vakti var mıdır? Ben hergün geçmişte kılamadıklarım yerine bir günlük kaza namazı kılıyorum. Bunu da kendi vakitlerinin arkasından kılarak yapıyorum. Bir tek yatsının kazasını öğlenin arkasından...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaza namazlarını kılarken, her namaz için belirli bir zaman veya mekan tayin edilmez. Yani "yatsı namazının kazası yatsı vaktinde kılınır" diye bir sınır yoktur; istediğiniz zamanda kılınabilir. Yatsının kazasını öğle namazından sonra kılmanızda bir sakınca yoktur.

Fakat kerahet dediğimiz zamanlarda kılınmamasına dikkat edilir.

Bu vakitler de güneş doğduktan 45 dk sonraya, Güneş batmadan 45 dk. önceye kadar ve Güneş tam tepede olduğu zaman (öğleye 30 dk. kala) namaz kılınması hoş görülmemiştir. Bunların dışındaki bütün zamanlarda kaza namazı kılnabilir.