Hayvan öldürmenin kefareti var mıdır? Hayvanlar, özellikle evde olan kemiriciler için bir tür yakalama üsulü var, bu da yapışkan. Yapışkanı yere sürüyorsun, hayvan ona yapışarak azapla ölüyor. Bu durumda, azap çekmesin diye kedimiz öldürürsek caiz midir?.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayvanlara karşı şefkat göstermek İslam dininin önemli prensiplerindendir. Sizin bu hassasiyetiniz imanınızdan fışkıran bir güzelliktir. Sizi öncelikle tebrik ederiz.

Birkaç adam öldüren bazı kimseler, iman ve İslam dersini aldıktan sonra, yatağında gördüğü bir tahtakurusunu -hayvana zarar vermeden- nasıl uzaklaştırabileceği hususunda fetva alma ihtiyacı alacak duruma gelmişlerdir. İslam dininin bu güzelliğini görmeyenlere Allah feraset, basiret ihsan etsin.

Sorunuza gelince, şer'i yönden buna herhangi bir kefaret gerekmez. Ancak, gönlünüzden geçen bir miktar parayı bir fakire vermek –çektiğiniz vicdan azabıyla birlikte- iç aleminizi daha da arındırıp parlatacaktır.

Dünya sizin gibilerle dolsun ki, barış olsun, huzur olsun, insanlık olsun ve en büyük insanlık olan İslamlık olsun!