Hz. Adem kusur işlemeseydi, hakikaten biz şimdi cennette mi olurduk?

Soru Detayı

- Sizce bu konuda Hristiyanlar haklılar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sebepler bir tarafa, Allah insanı dünyada yaşaması için yaratmıştır. Bakara suresi 30. ayette daha Hz. Adem (as) yaratılmadan Allah Teala "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım." buyuruyor. "Cennette yaratacağım." demiyor. Yani insan yeryüzünde yaşamak için yaratılmıştır. Hz. Adem (as) geçici olarak cennette bulunmaktaydı.

Bakara suresi, Ayet, 30:

"Bir zamanlar Rabb'in meleklere: 'Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım.' demişti. (Melekler): 'A!.. Orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz.' dediler. (Rabb'in): 'Ben sizin bilmediklerinizi bilirim.' dedi."