Namazda, Surelerin Okunuş Sırası Var mıdır, Hükmü Nedir?!..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazda Fatiha'dan sonra okunan surler Kur'an-ı Kerim'deki sırasına göre okunmalıdır. Birinci rekatta Tebbet suresini ikinci rekatta ise Tin veya Maun suresini okumak mekruh olur. Tin Suresi birinci rekatta Tebbet veya Maun suresi de ikinci rekatta okunmalıdır.

İkinci rekatta, birinci rekatta okunan sûrenin üstündeki sûreyi okumak mekruhtur. Kasten yapılmazsa mekruh olmaz. Bununla beraber okunmaya başlanmış ise terk edilmemelidir. Bunun nafile namazlarda mekruh olmayacağını söyleyenler de vardır.