Takma diş taktıran bir insanın damak kısmı da takma olursa, gusül ve boy abdestinde nasıl bir yol izlemesi gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gusül abdestinde ağzı yıkamak farzdır. Bu bakımdan takılıp çıkarılabilen takma dişlerin de altını yıkaması gerekir. Ancak diş sabit ise bu dişin alt kısmının yıkanmaması gusle mani değildir.

Namaz abdestinde ise ağzın yıkanması farz olmadığı için her türlü takma diş abdeste mani değildir. Takıp çıkarmaya gerek yoktur.

İlave bilgi için tıklayınız:

Diş dolgusu, kaplama ve protez dişler gusle engel olur mu? Protez dişleri çıkarmak gerekir mi?..