Kur'an'ı hatmettikten sonra tilavet secdelerinin hepsini birden yapsam olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Vacib olan tilavet secdesini hemen yerine getirmek zorunluğu yoktur. Secde ayeti okunur okunmaz hemen secde edilmesi gerekmez. Bu secde uzun bir zaman sonra da yapılabilir. Yine eda olur, kaza sayılmaz; kabul edilen hüküm budur. Bununla beraber, bir zaruret olmadıkça geciktirilmesi tenzihen mekruhtur.

Namaz içinde ise, hemen yapılması vacibtir; çünkü bu, artık namazdan bir cüz olmuştur. Namaz dışında kaza edilemez. Bunu, secde ayeti okunduktan sonra üç ayetten sonraya bırakmamak gerekir.

İmam Ebû Yusuf'a göre, tilavet secdesi namazın dışında da hemen yapılması vacibdir.

Kur'an hatimi yapılırken secde ayeti okunduğunda hemen secde edilmesi en güzeli olmakla birlikte, hatim bittikten sonra da bu secdeler yapılabilir.