Siyasete dair hadisi şerif var mıdır? Varsa o hadisi şerifleri hikmetleriyle birlikte yazar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm),

“İş, ehlinden başkasına verildiği zaman kıyameti bekle.” (Buhârî, “İlim”, 13; “İmâre”, 170)

buyurmuştur. Bu hadiste “iş” anlamına gelen emr kelimesi, öncelikle devlet işi yani idarî ve siyasî görev olarak düşünülmüştür. Nitekim Kur’ân-ı Kerîm’de devlet adamları için “ülü’l-emr” (iş başında olanlar) ifadesi kullanılmıştır (Nisâ 4/59). Yukarıdaki hadis, siyasette ehliyetin önemini açık bir şekilde göstermektedir.

Siyaset mesleği, şerefli olduğu kadar da tehlikelidir. Nitekim Hz. Peygamber (asm),

“On kişi üzerinde bile olsa, yöneticilik yapmış olan her insan kıyamet gününde (Allah’ın huzuruna) elleri boynuna bağlı olarak gelir. Sonra da ya adeleti sayesinde kurtulur veya haksızlık etmiş olduğu için mahvolur!” (Dârimî, “Siyer”, 72; Müsned, II/431; V/267) buyurmuştur.

İlave bilgi için tıklayız:

SİYASET