Hz. Hatice validemiz Peygamberimizle evlendikten sonra ticarete devam etmiş midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz (asm) Hz. Hatice (ra) ile evlendikten sonra, onun servetini kendisi ticarette kullandı. Nitekim evliliklerinden önce de Hz. Hatice (ra)'nin ticari işleri ile Peygamberimiz (asm) ilgilenmekteydi. Fakat hanımı bol servet sahibi iken o, yine israfa, gösteriş ve lükse kaçmadı.

Hz. Hatice (ra) servetini Allah için sarfetti. Kendisi için bir şey almadı, ayırmadı. Bu zengin kadın bütün mal varlığını büyük bir itaat ve teslimiyetle Allah yolunda harcadı. Mekkede Müslümanlara yapılan boykot döneminde Hz. Hatice (ra)'nin serveti kullanılmıştır.

Hak dini tebliğ etmeye başladığında Kureyşliler, yakın akrabaları bile Hz. Muhammed’i (asm) yalanlarken O, inandı.

İnsanlar Muhammed’e (asm) olan tavırlarını işkenceye dönüştürdüklerinde, destek olarak yanında Hz. Hatice (ra) Annemiz vardı.