Şafi mezhebinde cemaatle kılınan sessiz namazlarda, Fatiha'dan sonra zammı sure okunur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Farz namazların birinci ve ikinci rekatlarında Fatiha'dan sonra zamm-ı süre okumak sünnettir. Fatiha'dan sonra kısa bir süre veya bir ayet veya bir ayet ya da bir ayetin bir kısmını okumak, sünneti yerine getirmek için yeterlidir.

Farz namazlarda Fatiha'dan sonra, imamın veya tek başına namaz kılan kişinin sure okuması sünnettir. İmama uyan kişi de imamın sesini duymadığı takdirde sünnet gereği olarak o da Fatiha'dan sonra sure okur.

Nafile namaz kılan kişi, bu namazı iki rekattan fazla olarak kılarsa kıldığı bu namaz, dört rekatlı farz namazlar gibi olur. Bunun ilk iki rekatında zammı sure okumak sünnettir. Üçüncü ve dördüncü rekatlarda ise sadece Fatiha okumak yeterli olur. (Nevevi, El-Mecmu', 3/3511)

(Mehmet Keskin, Büyük Şafii İlmihali)