Kurbağa yetiştirip satmak veya satanlarla ortak olarak kazanılan para helal midir, vebal altında kalır mıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yaratılışı bakımından iğrenç olan birtakım hayvanların etleri de haramdır, yenmez: Fare, yaban faresi, akrep, yılan, kene, kurbağa, kara ve deniz kaplumbağası, arı, kara sinek, sivrisinek, köstebek, kirpi, bit, pire gibi böcekler.

Mâlikî mezhebi hiçbir deniz hayvanını istisna kılmazken, Hanbelî mezhebi yılan balığını habis saydığı için; Şâfiî mezhebi de kurbağa, yengeç ve timsah gibi hem denizde, hem de karada yaşayabilen hayvanların etinin yenilmesini haram olarak vasıflandırmaktadır.

Bununla beraber kurbağa etinin haram olduğu hükmünde ittifak yoktur, bazı müctehidlere göre asıl yaşama yeri su olan kurbağa eti helaldir. (Deliller ve kaynaklar için bk. Zuhayli, İslam Fıkhı, Zebaih bölümü)

İmam Azam Ebu Hanife'nin ictihadına göre, gayri müslimlerin ülkelerinde onların yediği, Müslümanlara haram olan nesneleri onlara satarak paralarını almak caizdir. (bk. İbnü`l-Humâm, Fethu`l-Kadir, 6/178; İbn Nuceym, el-Bahru`r-Râik, 6/147)