Kadının tesettürsüz çekilen fotoğrafların erkeğe göstermek caiz mi? Bu durumda canlı görmekle fotoğrafta görmek ve bakmanın hükmü aynı mı?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fotoğraf gerçek değil resim ve hayal olduğu için, onlara bakmak hakiki kadının vücuduna bakmak gibi haram sayılmaz. Ancak şehvet ile bakan bir kimse için haram olur.

İbn Hacer Heytemî ile Şirvanî şöyle diyorlar: "Aynada veya suda görünen kadın görüntüsüne bakmak haram değildir. Ancak fitneye vesile olduğu takdirde haram olur." (Tuhfetü'l-Muhtâç ve Şirvâni, VII/192)

Buna göre fotoğraf çektirirken tesettüre dikkat edilmelidir. Tesettüre riayet edilmeden çekilen resimleri bayan fotoğrafçılara tab ettirmek gerekir.

Nüfus cüzdanı ve diğer resmi işlemler için çekilen resimlere bakılması zaruret olduğundan kişi mesul olmaz.