İnternetten ders notları indirmek caiz mi? İnternette bir sitede; tıpta uzmanlık (TUS) dersanesinde hocanın anlattığı derslerin ses kayıtları var. Acaba ben o dersleri bilgisayarıma indirip dinlersem caiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Teyp, video kasetlerinin, mp 3 ve cd lerin de telif hakkı vardır. Bunlar da eser olduklarına göre, eser olmaları bakımından bunlar için de telif hakkı vardır.

Ancak ticaret kastı olmaksızın tek bir kaset, video, cd veya vcd çekimi söz konusuysa, iş değişir. Örfen buna bir şey denmez.

Ticaret yapmak maksadıyla külliyetli bir miktarda çoğaltma olmuşsa telif ücreti ödemeye tabi olur. (Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar, I/372)

Ticaret kastı olmaksızın bir tane kopyalamak dinen haram değildir. Ancak kanunlarına göre yasaklanmışsa kanunlara uymak gerekir. Bu sebebten tavsiye etmiyoruz.

Şayet dershane insanlar faydalanması için böyle bir hizmet sunuyorsa, bundan faydalanmanın bir mahzuru yoktur.