Neden her namazın sonunda Ayet-el Kürsi okunur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazların ardından Ayet-el Kürsi okunması hakkında hadisi şerifler bulunmaktadır. Hüseyin b. Ali'nin rivayet ettiği hadis: Resulullah (as) şöyle buyurdu:

"Her kim farz namazların peşinden Ayet-el Kürsiyi okursa, diğer namaza kadar Allah'ın zimmetinde olur."1

Ebu Umme'den rivayet edilen haber de ise şöyle gelmiştir:

"Her farz namazın peşinden Ayet-el Kürsi ile İhlas suresini kim okursa, onun cennete girmesine ölümden başka bir şey engel olamaz."2

Dipnotlar:

1. Bu hadisi Taberani rivayet etmiştir.
2. Bu hadisin isnadı sağlamdır. Nesai ve Taberani rivayet etmişlerdir.

(Prof. Dr. Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı Ansiklopedisi)