Şafii mezhebinde bayanlar nasıl namaz kılar, erkeklerden farkı nedir, anlatır mısınz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadınların (namazda) erkeğe muhalefet ettiği yerler:

Erkekler:

- Pazularını yanlarından uzaklaştırır.

- Rüku' ve secdelerde dirseklerini yanlarından, karnını da dizlerinden uzaklaştırır.

- Aşikar okunacak yerlerde açık okur (cuma, bayram ve gece kılınan namazlardaki ilk iki rekatlerinde).

- Erkeğin avret yeri göbeğiyle diz kapağı arasıdır.

Kadınlar ise:

- Namazlarda uzuvlarını birbirine yapıştırır.

- Açıkta oku­nması gereken yerlerde sessiz okurlar.

- Uygun olmayan herhangi bir du­rum oluşunca da ellerini şapırdatarak yanındakileri uyarır.

- Kadınların av­ret yeri ise, yüzü ve elleri dışında kalan vücudunun her yeridir. Cariyenin avreti erkek gibidir.