Evladın anne ve baba üzerindeki hakları nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çocuğun ana-baba üzerinde hakları:

1. Evlâdın annesini iyi yerden almalıdır! Ya'nî çocuğun annesi olacak kız, sâliha ve iyi bir aileden olmalıdır! İleride, çocuk, annesiyle kötülenmemelidir!

2. Çocuğa iyi isim koymalıdır!

3. Çocuğuna Kur'ân-ı Kerîmi öğretmelidir!

4. Çocukları helâl lokma ile beslemelidir! Böyle yapmazsa, haram gıdaların, yemeklerin te'sîri, çocuğun özüne işler, çocukta uygunsuz işlerin meydana gelmesine sebep olur.

5. Çocuğu yedi yaşından itibâren namaz kılmaya alıştırmalıdır!

6. Çocuğuna ilim öğretmelidir! Dünya ve âhirette kurtuluş ilimledir.

7. Çocuklara iyilik etmelidir!

8. Çocuğu güzel terbiye etmelidir! Hadîs-i şeriflerde buyuruldu ki;

"Çocuğu güzel terbiye etmek, evlâdın baba üzerindeki haklanndandır." (Beyhakî)

"Hepiniz, bir sürünün çobanı gibisiniz. Çoban sürüsünü koruduğu gibi, siz de evinizde ve emriniz altında olanları Cehennemden korumalısınız! Onlara Müslümanlığı öğretmelisiniz; öğretmezseniz, mes'ûl olursunuz."
(Müslim)