İslam'a göre çocuk terbiyesi ne zaman başlar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslâm, çocuğun babası üzerindeki şu üç büyük hakkını dikkate alır:

Temiz ve ahlâklı bir annenin seçimi.
– Güzel bir isim.
– Dinî terbiye.

İslâm, henüz dünyaya gelmenin çok ötelerinde bulunan bir çocuğun, babası üzerindeki birinci hakkını, “ona temiz ve ahlâklı bir anne seçmesi” olarak tespit etmekle, çocuk terbiyesini pedagogların ve sosyologların hayallerinin dahi varamayacağı bir noktadan başlatmış oluyor. Bir erkek, müstakbel eşini seçerken bu birinci ölçüde hassasiyet gösterdiği takdirde, üçüncü görevi büyük ölçüde rahatlayacaktır.