Cünüp olarak bir şey yenip içilebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Erkek olsun, kadın olsun cünüp olan bir insanın, ellerini yıkamadan ve ağzını çalkalamadan bir şey yiyip içmesi mekruhtur. Bunun için, mümkünse bir şey yiyip içmeden önce eli ve ağzı yıkamalıdır. Zaten sâir zamanlarda yemekten önce elleri yıkamak sünnettir. Böylece aynı zamanda bir sünnet de yerine getirilmiş olur.

Âdet gören kadın için böyle bir kerahet yoktur. Fakat onun için de müstehap olan her seferinde elini yıkamasıdır.

(bk, Mehmed PAKSU, Çağın Getirdiği Sorular)