Bira mayası kullanmak câiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bira mayası diye bilinen şeyi, helâl yiyecek ve içeceklerde kullanmak câizdir, haram değildir. Zira bu maya bulunduğu durumda, haram olacak nitelikte değildir. Bulunduğu hâlden başka hâllere geçirildiğinde haram hâle gelmektedir. Bu bakımdan bira mayasını, mayalama ve diğer yerlerde kullanmak haram olmaz, câizdir.

Ancak, biranın kendisiyle ve alkollü içkilerle hamur mayalamak, yahut helâl şeylerin içine katmak suretiyle kullanmak câiz değildir. Bunlar haram oldukları için, karıştıkları şeyleri de haram hâle sokarlar.