Almanya, Belçika, Hollanda gibi ülkelerde çalışmakta olan Müslümanlar, paralarını muhafaza için bu ülkelerin bankalarına yatırmaktalar. Bankanın verdiği faizi almak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslüman olmayan ülkelerde çalışan Müslümanlar, önce paralarını buralara yatırmayıp kendi ülkelerine gönderme şıkkını tercih etmelidirler. Zira paralarının kazancını gayri müslimlere kaptırmaları doğru değildir.

Bununla beraber muhafaza için bıraktıkları paralarına verilen faizi ise almaları, faiz haramdır diyerek onlara bırakmamaları gerekir. Zira fıkıh kitaplarında zikri geçen bir hadîste, gayri müslim ülkelerinde Müslümanların, gayri müslimden faiz alabileceği hükmü açıkça ifade edilmektedir.

Hâl böyle olunca, gayri müslimden hem paranın aslı hem de faizi alınmalıdır. Bizim paramızla onların güçlenmesi, bizim zayıflamamız demektir. Bizim millî ve İslâmî şuurumuz ise böyle bir yanlışlığa müsaade etmemelidir.

Şurası bilinen bir hakikattir ki, Müslüman Müslümandan (gayri müslim ülkesinde de olsa) faiz alamaz.