Rüşvet vermek ne zaman câiz olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Rüşvet, tek kelime ile haramdır. Allah rüşvet verene de alana da lânet etmiştir.

Rüşvetçilikle işini yoluna koymayı âdet edinen insan, makbul insan değildir. Haramla geçinmeyi esas alan kimse sayılır. Haramı esas kabul eden kimse ise ne Allah indinde ne de kullar indinde makbul olur.

Bir hadîste Peygamberimiz şöyşe buyurmuştur:

"Rüşveti alan da veren de cehennemdedir."(İmam Suyuti, Camiu’s-Sağir Ve Tercemesi İzahlı 2000 Hadis, Aydın Yayınevi: 2/46)

Bu bakımdan rüşvete hiçbir zaman meşrû denemez, alan da veren de mazur sayılmaz. Ancak şu iki hususta rüşveti vermek zorunda kalan kimse inşaallah mesul olmaz:

1. Haksız yere hapse girme durumu söz konusu olunca, vereceği rüşvetle mâruz kalacağı haksızlıktan kurtulmayı niyet eden kimse.

2. Başkasının hakkını kendine çevirmek için değil de kendinin verilmeyen hakkını almak için rüşvet vermek zorunda kalan kimse.

Bu iki durumda da kendi öz hakkını almak söz konusudur. Başkasının hakkını kendine çevirmek gibi bir haksızlık söz konusu değildir. (İbn-i Âbidin'de bu hususta bilgi vardır.)