Bir kitabı, üzerindeki fiyattan fazlaya satmak câiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir malın gerçek fiyatını, satıldığı günkü örf, arz talep anlayışı tespit eder. Kitabın satış günündeki gerçek fiyatı en son konmuş olan fiyattır. Yeter ki, konan yeni fiyat fâhiş olmasın, normal örfe uygun bulunsun.

Satış gününde kitabın üzerindeki eski fiyat fazla da olabilir, eksik de. Bu ölçü olmaz. Bağlayıcılık arz etmez.

Halil GÖNENÇ Hocaefendinin "Fetvalar" kitabında da aynı hükümler zikredilmektedir.