Cuma, seferi olan kimseye farz değildir, diyorlar. Seferi olan kimse cuma namazını kılmayacak mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Seferi kimseye cuma farz değil." demek, "Cuma kılması caiz olmaz." demek değildir. Belki seferi kimse cumayı kılmaya mecbur değil demektir.

Yani seferi kimse fırsatını bulur da cumasını kılarsa, evinde oturan kimse gibi cuması sahih olur. Ayrıca öğle namazı kılmaya mecbur olmaz. Cuma kılmazsa yerine öğle namazı kılmak zorundadır.