II. Sünnet olan gusüller:

1 -  Cuma namazı için yıkanmak sünnettir. Cuma günü, hadîs-i şerîflerin de beyanı üzere, Seyyidü`l-Eyyâm, yani; günlerin en şereflisi ve üstünüdür. Aynı zamanda mü`minlerin bayram günüdür. Resûlüllah Efendimiz, birçok hadîs-İ şerîflerinde, ümmetine, cuma günü yıkanarak ve temiz kokular sürünerek mescide çıkmalarını tavsiye buyurmuştur. Perşembe günü veya cuma gecesi yıkanmak ile de sünnet yerine getirilmiş olur. Cuma günü yıkanmakla ilgili hadîslerin çokluğuna ve bu husustaki şiddetli tavsiyeye bakarak, âlimler, cuma guslünü sünnet-i müekkede olarak kabûl etmişlerdir. Traş olmak, tırnak kesmek gibi diğer beden temizlikleri de yine cuma günü yapılması tavsiye edilmiştir.

2 - Bayram namazları için de yıkanmak yine sünnettir.

3 - Hac ve ömre için ihrama girerken yıkanmak. Bu yıkanmak, mânevî temizlikten ziyade, maddî temizlik için olduğundan, kadınlar o sırada hayız ve nifaslı dahi olsalar, bu guslü yapabilirler. Şayet su yoksa, teyemmüm yapılmaz.

4 - Hacıların arefe günü Arafat`da vakfe için yıkanmaları da sünnettir.