Ezanın sözleri nasıldır?

Ezanın sözleri ve bu sözlerin kısaca mânaları şöyledir:

اللّهُ اَكْبَرُ  اللّهُ اَكْبَرُ

Allâhu Ekber Allâhu Ekber.

اللّهُ اَكْبَرُ  اللّهُ اَكْبَرُ

Allâhu Ekber Allâhu Ekber.

اَشْهَدُ اَنْ لا اِلَهَ اِلاَّ اللّهُ

Eşhedü en lâ ilâhe illâllah

اَشْهَدُ اَنْ لا اِلَهَ اِلاَّ اللّهُ

Eşhedü en lâ ilâhe illâllah

اَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّدَاً رَسُولُ اللّه

Eşhedü enne Muhammeder-Resûlüllah

اَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّدَاً رَسُولُ اللّه

Eşhedü enne Muhammeder-Resûlüllah

حَىَّ عَلَى الصَّلاةِ

Hayye ale’s-Salâh

حَىَّ عَلَى الصَّلاةِ

Hayye ale’s-Salâh

حَىَّ عَلَى الْفَلاحِ

Hayye ale’l-Felâh

حَىَّ عَلَى الْفَلاحِ

Hayye ale’l-Felah

اَللّهُ اَكْبَرُ  اللّهُ اَكْبَرُ

Allâhu Ekber Allâhu Ekber

لا اِلَهَ اِلاَّ اللّهُ

Lâ ilâhe illâllah

Anlamı:

Allah en büyük ve en yücedir.

Allah’tan başka hiçbir ilâh olmadığına şehâdet ederim. Muhammed’in (asm) O’nun Resûlü olduğuna da şehâdet ederim.

Haydin namaza! Haydin kurtuluş ve felâha!

Allâh en büyük ve en yücedir. Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur.

Öğle, ikindi, akşam ve yatsı vakitlerinde ezan bu şekilde okunur. Sadece sabah namazında Hayye ale’l-Felâh dendikten sonra iki kere de: "Es-Salâtü hayrün mine’n-nevm: Namaz uykudan hayırlıdır." denilir.

Bu ilâveyi Peygamberimiz Hz. Bilâl'e emretmiştir. Uyku dünya rahatını, namaz ukbâ saâdetini te’min ettiğinden ve ukba rahatı, dünya rahatından efdal olduğundan böyle denmiştir. Sabah namazının kazası için okunan ezanda bu ilâvenin söylenmesinde ihtilâf vardır.