İstikbâl-i kıble ne demektir?

Namazı, kıble denilen Mekke’de bulunan Kâbe-i Muazzama’ya yönelmek suretiyle kılmak demektir.

Kıble, sadece Mekke-i Mükerreme’deki taş binadan ibâret değildir. Şeriata göre kıble, Kâbe’nin üstünden ta Arş’a, altından ise Ferşe kadar uzanan nuranî bir sütun ve direktir.

Bu sebeble kişi ister uçağın içinde Kâbe’nin üstünde olsun, isterse yerin karnında Kâbe’nin altında bulunsun, bu nuranî sütuna yönelerek namazını kılar. İstikbâl-i kıble şartını böylece yerine getirmiş olur.