Sücûd Ne Demektir?

Burnu, alnı, elleri, dizleri ve ayakları yere koymak ve dokundurmak suretiyle secde etmek demektir. Secde, lügatte baş eğmek, tevazu` göstermek demektir. Her rek`atte iki kere secde etmek farzdır.

* Secde ve rükû` hâlinde durmanın en az miktarı, üçer kere tesbih okunacak miktardır. Ortası 5, ekmeli 7`şer tesbih okuyacak kadar durmaktır.

* Tek başına namaz kılan, daha fazla tesbihte bulunabilir. Fakat imam olan zat, cemaatın rızası bulunmadan 3`ten fazla tesbihte bulunamaz. Cemaati usandırmak câiz değildir. Rükû`daki tesbih:  سُبْحَانَ رَبِّىَ الْعَظيمْ  Sübhâne Rabbiye`l-Azîm`dir. Secdedeki tesbih de:  سُبْحَانَ رَبِّىَ اْلاَعَلى   Sübhâne Rabbiye`l-A`lâ`dır. *