Benî Beliy Heyetinin Müslüman olması nasıl gerçekleşmiştir?

Soru Detayı
Misafirliğin müddeti / süresi ne kadardır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hicretin 9. senesi, Rebiülevvel ayı.

Bu tarihte, Benî Beliy Kabilesinden bir heyet Medine`ye geldi. Peygamber Efendimizle görüşüp huzurda Müslüman oldular.22

Heyetin büyüğü Ebüddabib bu arada Peygamber Efendimize bazı sorular sordu:
"Yâ Resûlallah" dedi, `ben, misafirleri ağırlamayı seven biriyim. Bundan dolayı bana âhirette bir sevap var mıdır?"
Resûl-i Ekrem Efendimiz, "Evet, zengine olsun fakire olsun, yapacağın her iyilik sadakadır."23 buyurdu.
Bu cevaptan memnun olan Ebüddabib bu sefer, "Yâ Resûlallah! Misafirliğin müddeti ne kadardır?" diye sordu.
Resûl-i Ekrem Efendimiz, "Üç gündür. Bundan sonra oturmak misafir için uygun olmaz." buyurdu.24
Peygamber Efendimiz, bu hadisleriyle misafirliğin hududunu çizmiştir. Mü`min, misafir mü`min kardeşini üç gün yedirip içirip, barındırmakla vazifelidir. Üç günü geçtikten sonra bu mükellefiyet üzerinden düşer. Bundan sonra onu ağırlayıp ağırlamamakta serbesttir.

Beliy Heyeti, üç gün kaldıktan sonra Resûl-i Ekrem Efendimizin verdiği hediyelerle yurtlarına döndüler.25

Dipnotlar:

22. İbni Sa`d, Tabakât, 1:330
23. Uyunü`l-Eser, 2:252.
24. Uyunü`l-Eser, 2:252.
25. İbni Sa`d, Tabakât, 1:330.