MA`SİYETE, GÜNAHA YARDIM ETMEK GÜNAH OLDUĞUNA GÖRE ÜZÜM ŞIRASINI İÇKİ FABRİKASINA SATMAK CAİZ MİDİR?

Şarabı yapan fabrika veya imalathane sahibi müslüman olduğu takdirde şırayı şarap yapmak üzere ona satmak dört mezhebe göre caiz değildir. Cenab-ı Hakk şöyle buyuruyor: İyilik ve takva üzere yardımlaşınız. Günah ve haddi aşmak hususunda yardımlaşmayınız (K.Kerim, el-Maide suresi).

Ama müşteri müslüman olmazsa, İmam-ı A`zam`a göre ona satmak haram olmaz. Çünkü günah bizzat şıra ile ilgili değildir, yani şıra bilfiil sarhoş edici değildir. Onun için ona satmak haram olmaz. Yine müslüman bir kimsenin, müslüman olmayan bir kimse için ücret mukabilinde şarap taşıması veya domuzları otlatması, İmam-ı A`zam`a göre caizdir. İmameyne göre caiz değildir (al-Durr al Muhtar).