Toprak mahsullerinin zekatı işçilik, ekme, döğme ve nakliyat masrafı düşürülmeden mi verilir, yoksa masraflar düşülerek mi verilir?

Toprak mahsullerinin zekatı işçilik, ekme, dövme ve nakliyat masrafı düşürülmeden çıkarılır.

Asr-ı saadette ve Ashab devrinde uygulama böyleydi. Yani toprak mahsullerinin zekatıekin ve tarla için yapılan masraf düşürülmeden çıkarılırdı.

El-Seyyid el-Bekr-El-Dimyati şöyle diyor: "Biçme, dövme, meyva toplama ve kurutma ücreti çiftçinin kesesinden gider, düşürülmeden zekatı verilir. Durum böyle olmakla birlikte bazı kimseler tatbikatta bunları düşürür ve kalanın zekatını verir, oysa yanlış bir harekettir. İbni Abidin de şöyle diyor: İşçi, çift süren öküz, kanal temizleme ve bekçinin ücreti gibi masraflar düşürülmeden mahsulün zekatıverilir.