EL-METÎN

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Kuvveti çok şiddetli olan.”

“Hiç
şüphesiz, Allah rızık verendir; O, kuvvet sahibi, Metîn’dir.” (Zâriyât S51/ûresi, 58)

Metîn, metanet sahibi demektir. Yani, Allah’ın kudreti için, yorulma, zayıflama gibi noksanlıklar düşünülemez. O’nun kuvveti çok şiddetlidir.

Kaviyy, her şeye müessir olan, Metîn ise hiçbir şeyden müteessir olmayan mânâsına gelir. Yani, Kaviyy isminin tecellisi karşısında bütün mahlukat zayıf, hakir ve aciz kaldıkları gibi, Metîn ismi karşısında da mahlukun azı çoğu, büyüğü küçüğü fark etmez, hiç biri o Metîn kudreti yoramaz, aciz bırakamazlar.

Metîn isminin sırrına eren bir kul, sabır ve kuvvet sahibi olur. Kimse onu haktan ayırıp bâtıla saptıramaz.

“İyi kullarını seven ve onlara yardım eden.”

“Mahlukatını koruyan ve işlerini tedbir eden.”

“Allah, iman edenlerin Velî’sidir; Onları karanlıklardan nura çıkarır. İnkâr edenlerin velileri ise tağuttur. Onları nurdan karanlıklara çıkarırlar.” (Bakara Sûresi, 2/257)