Mehdîden sonra neler olacak? Hükmü ne zamana kadar devam edecek?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mehdî son müceddittir(1), hükmünü Kıyamete kadar sürdürecektir. Bunu şu hadis-i şeriflerden öğreniyoruz:

"Kıyamet Gününe kadar, Müslümanlardan bir cemaat, hak için cihada muzaffer olarak devam edecektir."(2)

"Bu cemaatin en son grubu ise Mesih-i Deccalla savaşacaktır."(3)

Hz. Mehdînin, Mesih-i Deccalle savaşacağını biliyoruz. O halde hak için cihad eden bu son grubun mânevî lideri de Hz. Mehdî olacaktır.

Grup sonsa, lideri de sondur. O halde Hz. Mehdîden sonra başka bir mehdî veya müceddid gelmeyecektir. Onun Kur'ân kaynaklı, köklü, kalıcı eser ve hizmetleri de çağını olduğu gibi sonraki çağları da aydınlatabilecek, ihtiyaçlara cevap verebilecek güçtedir.

Sonra gelecek olanlar ise ona yardımcı ve programını uygulayıcı olmaktan öte gidemeyeceklerdir.

(1) Müceddit: Hadiste ifade edilen, her asrın başında gelecek ve dine karıştırılan bid'atleri ve hurafeleri temizleyecek olan alimlerdir. Söz konusu hadis : "Her yüz senede Cenâb-ı Hak bir müceddid-i din gönderiyor" (el-Hakim, el-Müstedrek, 4:522; el-Münâvî, Feyzü’l-Kadîr, 2:281, hadis no: 1845.)
(2) Müslim, Îman: 247.
(3) Ebû Davud, Cihad: 4.