Nafile oruçları bayram günleri haricinde tutmamak

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abdullah ibni Amr Radiyallâhu Anh anlatıyor:

Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellemin, “Nuh Aleyhisselâm, Ramazan ve Kurban bayramları dışında yıl orucu tutmuştur” dediğini işittim.
(Kütüb-i Sitte Muhtasarı Tercüme ve Şerhi, 17:164)

Ebu Saîd Radiyallâhu Anh anlatıyor:

Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem buyurdular ki:
İki günde oruç câiz olmaz: Fıtır günü (Ramazan bayramının birinci günü) ve Nahr günü (Kurban Bayramı günü).
(Buhari, Savm: 67, Fadlu’s-Salât: 6, Cezâu’s-Sayd: 26; Müslim, Sıyâm: 288; Ebu Dâvud, Savm: 48

Ukbe ibni Âmir Radiyallâhu Anh anlatıyor:
Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem buyurdular ki:
Arefe günü, kurban günü ve teşrik günleri, biz Müslümanların bayramıdır. Bu günler yemeiçme günleridir.
(Ebu Dâvud, Savm: 49; Tirmizî; Savm: 59; Nesâi, Menâsik: 195)

Nübeyşe el-Hüzeli Radiyallâhu Anh anlatıyor:

Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem buyurdular ki:
Teşrik günleri, yeme-içme ve Allah’ı zikretme günleridir.
(Müslim, Siyâm: 144)

Teşrik günleri Arefe günü ve Kurban Bayramı günleridir.