Hz. Davud orucu nasıldı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abdullah ibni Amr ibni Âs Radiyallâhu Anhümâ anlatıyor:

Ben her gün oruç tutuyor, her gece de Kur’ân okuyordum, hatmediyordum. Resulullah Sallallâhu Aleyhi Veselleme ben yanındayken benim halim anlatıldı, yahut o bana bir haberci yolladı da bunun üzerine kendisine gittim. Yanına varınca bana:

“Ey Abdullah, her gün oruç tuttuğun ve her gece Kur’ân okuduğun bana haber verilmedi mi sanırsın?” buyurdu.

“Evet, yâ Resulallah, öyle yapıyorum ve bununla hayırdan başka bir niyetim yoktur” dedim.

Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem, “Her aydan üç gün oruç tutman, şüphesiz sana yeterlidir.”

Ben, “Yâ Resulallah, ben bundan daha fazlasına güç yetirebilirim” dedim.

Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu:

“Şüphe yok ki, eşinin, senin üzerinde bir hakkı vardır.
“Ziyaretçilerinin senin üzerinde bir hakkı vardır.
“Bedeninin senin üzerinde bir hakkı vardır.
“Bütün bu hakları yerine getirerek Allah’ın peygamberi Davud Aleyhisselâmın orucunu tut. Çünkü Davud Aleyhisselâm insanların en çok ibadet edeniydi.”

Ben, “Yâ Resulallah, Davud Aleyhisselâmın orucu ne kadardı?” diye sordum.
“Davud Aleyhisselâm bir gün tutar, bir gün tutmazdı” dedi.

Sonra, “Ayda bir Kur’ân’ı okuyup hatmeyle” buyurdu.
“Yâ Resulallah ben bundan daha fazlasını yapabilirim” dedim.
“Öyleyse yirmi günde bir okuyup hatmeyle” buyurdu.
“Yâ Resulallah, ben bundan daha hızlı okuyabilirim” dedim.
“Öyleyse Kur’ân’ı on günde bir okuyup hatmeyle” buyurdu.
“Yâ Resulallah, ben bundan daha fazlasını okuyabilirim” dedim.
“Öyleyse yedi günde bir okuyup hatmeyle,” buyurdu. “Artık bundan fazlasını da yapma. Çünkü eşinin senin üzerinde bir hakkı vardır. Ziyaretçilerinin de senin üzerinde bir hakkı vardır. Kendi bedeninin de senin üzerinde bir hakkı vardır” buyurdu.

Abdullah der ki: “Ben ibadet isteğinde şiddet gösterdikçe benim bu arzum yerine getirildi.”

Yine der ki: “Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem bana hitaben, ‘Sen bilmezsin, belki de ömrün uzundur’ buyurdu.”

Yine der ki: “Sonra ben Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellemin benim için söylemiş olduğu uzun ömre ulaştım. Yaşlandığım zaman, keşke Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellemin bana teklif ettiği ruhsatı kabul etseydim, diye arzu ettim.” (Müslim, Sıyam: 182)