Nafile orucu bozmak ve tutmak

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Âişe Radiyallâhu Anhâ anlatıyor:

Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem bir gün bana:
“Yanında (yiyecek) bir şey var mı?” diye sordu.
“Hayır!” demem üzerine:
“Ben oruç tutacağım!” buyurdu.
Yanımdan çıkınca bize bir hediye geldi (veya bize bir grup misafir geldi). Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem eve geri dönünce:
“Ey Allah’ın Resulü bize bir hediye geldi (veya bize ziyaretçiler geldi) sana yiyecek bir şey hazırladım!” dedim.
“Nedir o?” diye sordu.
Ben, “Hays (un, yağ, hurmadan yapılan bir yemek)” dedim.
“Getir onu!” buyurdu.
Ben de getirdim. Sallallâhu Aleyhi Vesellem onu yedi, sonra:
“Oruçlu olarak sabahlamıştım” buyurdu.
Mücâhid Rahimehullah der ki:
“Bu, malından sadaka çıkaran (veren) adam gibidir. O isterse çıkardığı sadakayı verir, isterse vermekten vazgeçer.
(Müslim, Sıyâm: 169; Nesâi, Savm: 67; Tirmizî, Savm: 35; Ebu Dâvud, Savm: 72)

Bozulan nafile orucu gününe gün kaza etmek

Âişe Radiyallâhu Anhâ anlatıyor:
Ben ve Hafsa oruçlu idik. Bize yiyecek hediye edildi. Ondan yedik. Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem yanımıza girdi. Hafsa (cür’ette) babası gibiydi, sözde benden evvel davranıp:

“Ey Allah’ın Resulü, biz, Âişe ve ben nafile oruca niyet etmiş, bu niyetle sabaha kavuşmuştuk. Bize bir yemek hediye edildi. Biz de ondan yedik” dedi.
Sallallâhu Aleyhi Vesellem, “Bunun yerine bir başka gün kaza orucu tutun!” buyurdu.
(Muvatta, Sıyam: 50; Ebû Dâvud, Savm: 73; Tirmizî, Savm: 36)