Aşık olan tutkulu birisi nasıl kurtarılır?

Soru Detayı

- Erkek kardeşim istemediğimiz biri ile nişanlanacak, büyülenmiş gibi, o ne derse onu yapıyor, alkole alıştırdı, büyü gibi bir şey yaptığından şüpheleniyoruz, okuyabileceğimiz bir dua var mi zor durumdayız, ne yapalım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Eğer sizin anlattığınız gibi bir durum söz konusu ise, abiniz büyük bir ihtimalle âşık olmuştur. Aşığın tutkulu, saplantılı, kişiyi tamamen etkisi altına alan, hatta büyüleyici bir zihin durumu var. Saplantılı bir şekilde birine aşık olan kişi, sevdiğini hep kendine yakın tutmak için, bazen çok para harcar, bazen de başka yollara başvurur. Yani büyüye gerek yok, muhtemelen abinizin yaptığı şeyleri, o kız istediği için değil de abiniz âşık olduğu için kendisi isteyerek yapıyordur.

Halk arasında “Aşkın gözü kördür.” diye bir deyim vardır. Bu, şimdi bilimsel olarak da ispatlandı. Âşık olan, karşısındaki kişide kusur görmez, sadece onun iyi taraflarını ve ondaki menfaatini görür. Bu durumda abinizi aksi bir şeye inandırmanız çok zordur. Hatta siz, âşık olduğu kızı kötüledikçe, o daha çok sahip çıkacaktır ve daha da tutku ile bağlanacaktır.

Onun için abinizin evlenmek istediği hanımın, aleyhinde konuşmayın, akılcı yollarla ikna etmeye de çalışmayın, sadece elinizden geliyorsa evliliği, nişanı, düğünü vb geciktirmeye çalışın. Çünkü âşık, âşık olduğu kişi söz konusu olduğunda akılcı düşünemez. Ancak aşkın ömrü kısa olduğu için, ilerleyen zaman içinde abinizin aklı duygularına galip gelecek ve evlenmek istediği kişinin kendisine ve size uygun olmadığını bizzat görecektir. Bunu siz değil, zaman çözecektir. Çünkü her tutkulu aşk, kısa bir zaman sonra değişir ve sihir bozulur.

Anladığımız kadarıyla sizin abiniz üzerinde fazla bir etkiniz yok. Aile büyüklerinden sözünü dinleyen birisi varsa, onun abinizle münasip bir şekilde konuşmasında fayda var.

Bunların yanında abinizin sevgiye ve sizin onayınıza ihtiyacı var, ona cephe alırsanız, o da bu ihtiyacını kendisini seven veya sevdiğine inanan kişiden almaya devam edecektir.

Sizin belirttiğiniz gibi abinizin sevdiği kız, büyü yapmadı, ama abiniz büyülü bir dünyada yaşıyor. Bu aşk büyüsünün bozulması için Allah’a bol bol dua edin, yardımını isteyin. Çünkü kalplerin sahibi yalnız odur...