Asker, arkadaşı ölmesin diye kendini feda etmesi intihar olur mu?

Soru Detayı

- Bir asker saldırıda; düşman, asker arkadaşını vuracakken o vurulmasın diye kendisini feda etmesi intihar sayılır mı?
- (Öleceğini bilerek, sırf arkadaşı ölmesin diye) bu caiz mi yoksa intihar mı olur kendini feda etmesi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Arkadaşını korumak için öldürücü bir hamleye göğüs germek intihar değildir, aksine kurtarma amacına göre mükafatını görür.

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz için sahabe, komutanlar için askerler bunu yapmışlardır.