Ayağından özürlü olan kişi imamlık yapabilir mi? Benim bir ayağım protez, ancak namazı rükunlarına göre (ayakta ve oturarak) kılabiliyorum. Evde aileme imamlık yapabilir miyim?

Soru Detayı

Akşam namazlarını genelde evde kılıyorum. Fakat diğer namazların çoğunu camide cemaatle kılıyorum. Fakat evde namaz kılarken hanımıma imam olmak istiyorum. Sorum şu; benim sağ ayağım diz altından itibaren protez; yani sağ ayağım diz altından yok. Namazı rükunları ile protezim takılı olarak namaz kılabiliyorum. Ayakta ve oturarak. Bildiğim kadarıyla özürlü biri sağlıklı insanlara cemaatte imam olamıyor. Fakat ben evde hanımım ile cemaat yaparsam imam olabilir miyim?.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Normalde abdest ve namaza engel teşkil edecek şekilde özür sahibi olanların imameti sahih değildir. Ancak kendileri gibi özürlülere imam olabilir. Buradaki özür fıkhi anlamdaki özürdür.

Ayağı veya başka bir yeri özürlü olan, ama fıkhî olarak özürlü sayılmayan birisinin imameti geçerlidir.

Bu bakımdan evde ya da başka bir yerde imamlık yapabilirsiniz.