Ayet ve hadisleri, müzik ve enstrüman eşliğinde söylemek caiz midir?

Soru Detayı

- Kuran ayetlerini (Arapça şekliyle), duaları, hadisleri müzik ve enstrüman eşliğinde söylemek caiz midir?
- Bu tarz ilahiler helal midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlâhîler genel olarak musiki ile icra edilir ve bu caizdir.

Kuran-ı Kerim zaten okuyan hafızın musiki kabiliyetine göre makamla (normal teğannî ile ses musikisi ile) tilavet ediliyor. Müzik aletleri eşliğinde caiz değildir.

Allah (cc) Kuran’da, ayetlerini eğlence konusu yapmayı, küçümsemeyi ve insan sözleri gibi değerlendirmeyi bütün Müslümanlara yasaklamıştır. (Bakara, 2/231)

Dinin kutsallarını korumak farzdır. Bazı düğün/nikah merasimlerinde, damat ve gelin salona girerken besmeleyi müzik aletleri eşliğinde söylüyorlar.

Besmele de Allah’ın ayetlerinden bir ayettir. Bu işi kim icat ettiyse “kötü bir adet geriye bırakan kimse” sınıfına girer. Her okundukça bunu ilk ihdas eden kimseye de günahı yazılır. Güzel ve hoş görenler de vebal altındadırlar. (bk. İbn Mace, Muḳaddime, 14)

Bu durumda olan kimseler hemen bu yanlıştan dönmeli ve tövbe etmeliler.

Allah’ın ayetleri insanların seslerinin eğlencesi değildirler.

Kuran tercümesini de müzik eşliğinde okumak caiz değildir.

Hadisler ve dualar bir ilâhî şiirinin (güftenin) içinde yer alırsa musiki ile okunabilir.

krş. Nevevi, Muğn’l-muhtac, 6/348; Gazali, İhya, Kahire,1939 268-284.