Âyette "ümera" buyurulmayıp "ülü'l emr" denmesinin nedenini ve bu ifadenin cemaat önderlerini içine alıp almadığını izah eder misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ulu’l emir herhangi bir konuda yetkili, bilgili, kimse demektir. Bu konuda ilk akla gelen, devlet tarafından yetkili kılınan kimselerdir. “Müminlerin işleri kendi aralarında meşveretledir.” mealindeki ayette kolektif şuur ön plana çıkmaktadır.

Hele bu zaman cemaat zamanıdır. Bir fert, bir kutup dahi  olsa ferdi olarak yapacağı pek fazla bir şey yoktur. Ancak bir cemaatin şahs-ı manevisini temsil ettiği takdirde etkinliği olur.

Tabii ki, küçüklerin büyüklerin sözlerini dinlemeleri İslam’da kabul gören bir kuraldır. Yeter ki, Allah’a muhalif bir iş olmasın.