Aynı işle görevli birden fazla memurun, mesai günlerini paylaşmaları ve o gün çalışmayanın işyerine gelmemesi, helal olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Müslümanlar sözleşme şartlarına bağlıdır.” (Buharî, İcare, 14) hadisinde belirtildiği gibi, memur-işçi çalıştığı kurumun sözleşmedeki âmir hükümlerine uygun olarak çalışmak zorundadır. Daireye, iş yerine gitmesi öngörülen günlerde orada bulunması gerekir. Fakat, yapması gereken işlerin bulunmamasından kendisi sorumlu değildir. Olan işleri yapar, kendisinin görevi olmayan işleri yapmakla mükellef değildir.

Bununla beraber, boş zamanını güzel kitaplar okuyarak, işini daha güzel yapmayı öğrenmeye çalışarak geçirmesi ayrı bir olgunluktur.

Birlikte bulunduğu daire arkadaşının işini yapmasında bir sakınca yoktur. Yeter ki, işi yapan işin ehli olsun, işi düzgün yapsın. İşini her zaman arkadaşına yüklemeye çalışmak, her şeyden önce arkadaşlık âdabına uymaz. Arkadaşın hüsn-ü niyetini, terbiyesini, arkadaşlıktaki samimiyetini, fedakârlık duygusunu, duyduğu saygısını istismar etmek büyük bir eksikliktir.