Baba kendi kızını oğluna nasıl nikahlar?

Soru Detayı

- Baba kendi kızını oğluna nasıl nikahlıyor ve kız bunu nasıl kabul ediyor?
5623-) Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor:
"Bir genç kız Resulullah aleyhissalatu vesselama gelerek: "Babam beni kendisinin oğluna nikahladı, ta ki benimle onun alçaklığını gidersin. Ama ben istemiyorum" dedi. Aleyhissalatu vesselam, babasına adam göndererek getirtti ve evlenme işini kıza bıraktı. Bunun üzerine kız: "Ey Allah'ın Resülü! Ben şimdi, babamın yaptığına izin verdim. Esasen, ben kadınlara bu meselede babalara (icbar) yetkisi olmadığını göstermek istedim!" dedi." Kaynak: Nesai, Nikah 36, (6, 87); İbnu Mace, Nikah 12, (1874).

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadis-i şerifte geçen ifade kendisin oğlu değil, kardeşinin oğludur:

إنَّ أبِى زَوَّجَنِى مِنْ اِبْنِ أخِيهِ  / Babam beni kardeşinin oğluna nikâhladı.

Muhtemelen bu hadisin mealini aldığınız yerde yazım hatasından kaynaklanan bir durum söz konusu olmuş.

Bu rivayete göre, genç bir kız Peygamber aleyhissalatü vesselam Efendimizin yanına gelerek: Ey Allah’ın Elçisi babam hakirliğini benimle giderip yükselmek için beni erkek kardeşinin oğlu ile evlendirdi, diye şikayette bulunur. Peygamber (asm) (yapılan nikâhın kabul veya reddetmek) işini kıza verdi. Bunun üzerine kız: Ben babamın yaptığı işi kabul ettim. Velakin babaların böyle yapmaya hakları olmadığının kadınlarca bilinmesini istedim, der. (İbn Mace, Nikah, 12; Nesai, Nikah, 36)

 Bu hadisin senedinin sağlam olduğu ifade edilmiştir. (bk. Haşiyetu İbn Mace, Nikah, Bab: 12)