Babamın evinden kaçmak günah mı, ne yapmalıyım?

Soru Detayı

- Sürekli öldürmekle ve dövmekle tehdit eden babama karşı tavrım nasıl olmalı, sürekli korku ve panik içindeyim. Psikolojim çok bozulmuş durumda ne yapacağımı bilemiyorum. Şu an çok çıkmazda olan ve artık hiçbir yükü kaldıramayacak biri olarak bu soruyu soruyorum size. İnşallah sorumu görür ve içimi biraz olsun ferahlatırsınız.
- Çok zor durumdayım. Kendi baba evimde her gece korkuyla uyuyorum çünkü babam sürekli bizi öldürmekle ve dövmekle tehdit ediyor. Psikolojim o kadar bozuldu ki sürekli kalp ağrısı ve çarpıntıyla boğuşuyorum. Bazı geceler kalbimin çarpıntısından uyuyamıyorum, hep huzursuz ve tedirginim. Sürekli çok yoğun stres altındayım. Ne yapacağımı şaşırdım çünkü çıkış yolu bulamıyorum.
- Evden kaçıp gitmeyi hep düşünüyorum ama bir kız çocuğu olarak hem buna cesaret edemiyorum hem de babamın bedduasını alacağım için helak olacağımı düşünüyorum.
- Hep aklıma kendi canıma kıymak geliyor, bunu yapmayı çok düşünüyorum ama biliyorum intihar etmek çok günah. Ama bazen acaba bu günahı göze alıp yapsam ve kurtulsam mı diye çok düşünüyorum.
- Çok büyük bir çıkmazdayım, evden babamın rızası olmadan ayrılsam günah, intihar etsem günah. Ne yapacağımı hiç bilmiyorum.
- Evlenemem de çünkü evlenecek gücü ve psikolojiyi kendimde bulmuyorum, evliliğe karşı korkularım var, evleneceğim kişi babam gibi olur diye aklım çıkıyor.
- Lütfen bana tavsiyede bulunun, akıl sağlığımı kaybetmeme ramak kaldı. Sürekli tehdit eden babanın evinden kaçmak günah mı, ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle bir babanın evinden ayrılmak günah değildir. Bu durumda sen değil baban günahkâr olur.

Ancak yağmurdan kaçarken doluya tutlacak, kaş yapayım derken göz çıkaracak işler yapmayın. Faydasını-zararını, getirisini götürüsünü, önünü-arakasını hesap edip, kılı kırk yararak düşünün ve öyle karar verin.

Kesinlikle intihar etmeyin. Bu hiçbir zaman çözüm değildir ve asla olamaz.

Seni koruyacak akraba varsa onların yanına sığın.

Yoksa aileyi koruma dernekleri var, onlarla yazış, seni kurtarabilirler.

Evlenmekten korkma. Öyle baban gibi örnekler / canavarlar çok değildir.