Bana hibe edilen hayvanı kurbanda kessem kurban borcumu ödemiş olur muyum?

Soru Detayı

- Kurban kesmesi vacib olan kişiye birisi (anne, baba veya akrabalardan biri veya başka biri) kurbanlık hayvan veya değerinde para hibe etse, kurban vecibesi yerine getirilmiş olur mu?
- Kurban kesmek üstüne vacib olmayan kişi için de durum nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kimseye kurban edilecek bir hayvan hediye edilse veya kurban parası hibe edilse, bu kimse de kurbanı kesse kurban borcunu ödemiş olur. Ayrıca parayla kurban alması gerekli değildir.

Ancak bu kimse kendisine kurban vacip olmayan bir fakir ise, kendisine verilen hayvanı keserse nafile hükmündedir. Yani bu kurbanı nafile olarak keser. Çünkü kendisine kurban kesmek vacip değildir.