Başı açık olan bir bayanın kıldığı namazlar geçerli midir? Büyük günahlar nelerdir?

Soru Detayı
Namaz kılarken tesettür konusuna uygun olurken gündelik hayatımda başı açık bir insanım. Bu şekilde olmamdan dolayı kıldığım namazlarım etkilenir mi? Büyük günahlar nelerdir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsan ne kadar az günah işlerse, amellerinin fazileti de o kadar fazla olur. Gündelik hayatta başınızı örtmeniz, kıldığınız namazın faziletini arttırır. Buna rağmen günlük hayatta başı açık olan bir insanın namazları geçerlidir. Başı açık diye namazları terketmesi doğru değildir.

İslâm inancında peygamberler dışında bütün insanlar günah işlerler. Günah, Yüce Allah'ın emir ve yasaklarına aykırı söz ve davranışların din açısından suç sayılmasıdır. Yüce Allah'ın hem emrettiğini yapmamak, hem de yasakladığını yapmak, aynı şekilde günahtır.